Recenzje

Arek Czernysz Trio – ” Breath”

Debiutancka płyta „Breath”  akordeonisty jazzowego Arkadiusza Czernysza ukazała się nakładem wydawnictwa BCD Records. Artysta jest absolwentem klasy akordeonu jazzowego Cezarego Paciorka w gdańskiej Akademii Muzycznej. Na uwagę zasługuję fakt,  że Arkadiusz Czernysz jako pierwszy polski akordeonista  zdobył I miejsce w kategorii jazz music na 42. Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym „Citta di Castelfidardo” we Włoszech. Na płycie Arkowi Czernyszowi aktywnie towarzyszą perkusista Antoni Wojnar oraz kontrabasista Filip Arasimowicz. Klarowna realizacja dźwięku jest niewątpliwie dużym atutem krążka.  Poszczególne kompozycje  w tym frymuśne tytułowe „Breath” autorstwa Arkadiusz Czernysza stanowią ciekawą wizytówkę „nowego” postrzegania grania jazzu na akordeonie. Mam na myśli m.in. podstawę harmoniczną wykonywaną na manuale melodycznym zawierającą często skomplikowane pochody akordowe. Jedyne co może pozostawiać do życzenia to ich często jednostajna artykulacja, będąca być może wpisaną w wypracowany styl gry Arka Czernysza.

Płyta nie jest polem dla przypadkowych dźwięków, lecz przemyślaną koncepcją o spójnej narracji. Po jej wysłuchaniu z wielkim uznaniem patrzę na postać Cezarego Paciorka, który skutecznie przekazał swoje umiejętności i styl gry na niezwykle żyzny i podatny grunt.


Łukasz Brzezina – Cameral Stories

Płyta „Cameral Stories” to projekt akordeonisty, studenta UMFC w Warszawie Łukasz Brzeziny. W ramach niego powstała płyta o tym samym tytule, która została zrealizowana dzięki stypendium przyznanemu przez Bank Société Générale i Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina. To wielka inicjatywa jeśli w trakcie studiów instrumentalista nagrywa płytę. Łukasz Brzezina należy do akordeonistów otwartych, ciekawych i poszukujących. I choć gro zawartego na płycie materiału to kompozycje w pewnym sensie stale goszczące w repertuarze akordeonistów, to ich zestawienie jest tu ciekawe i różnorodne m.in. ze względu na obsadę wykonawczą. Największe wrażenie wywarł na  mnie duet z akordeonistą Bartoszem Kołsutem w kompozycji Edwarda Griega. Gra obu artystów to feeria barw, odcieni artykulacyjnych i dynamicznych. Łukasz Brzezina znakomicie odnajduje się kolejno jako partner i solista w kompozycjach Cesara Francka, Witolda Lutosławskiego czy Astora Piazzolli. Płyta zasługuje na dużą promocję i żałuję,że nie jest dostępna w regularnej sprzedaży.